Wednesday, November 08, 2006

Spor, diyet, spor, diyet, spor, diyet, spo.....

Dün spor salonuna gidip rejim başladığından beri ilk kez tartıldım (başka tartılarda tartıldım ama ilk tartılıp o korkunç rakamı gördüğüm yerde ilk kez tartıldım) Dokuz günde 2.7 kilo vermişim ki bu benim hedeflediğim kilo veriş grafiğine uygun. Aslında 3 kilo olurdu diye tahmin ediyordum ama bence bu da fena değil. Yalnız şöyle bir gerçek var ki verdiğim bu kilolar Ramazanda ve bayramda aldığım, vücuduma yerleşmemiş kilolar, kısa süreli misafir ettiğim kilolar yani. Diyeceğim şu ki, bunları vermesi kolaydı zaten. Bundan sonrası zor biliyorum. Ama sabırla devam edeceğim.

Aslında tartılar ile ilgili bir sıkıntım da var. Dün öğlen üzerimdeki kıyafetler ile eczanede tartıldım ve spor salonunda ölçülen rakamın 5 kilo altını gördüm. Annemdeki tartı da yine o "bad" tartının 3 kilo altında. Yani hepsi ayrı telden çalıyor. Ama annemin ve eczanenin tartıları digital değil. Spor salonundaki rakam biraz gerçeküstü gibi geliyor. Eşim de aynı şoklarda. Yani o kilodaysam obez olabilirm:-P Milleti gaza getirmek için kiloyu fazla göstertiyor olmasın bunlar? Kendimi kandırmak istemiyorum tabi. Sonuç olarak kilom neyse o, verdiğim kilo önemli. İyi bir tartı almaya karar verdik eve, yoksa kafamız karışıp duracak!

Bu arada kilo kaybım çok ciddi olmasa da vücudum epey toparlandı. Benim en sorunlu bölgem karnım ve miğdem. Belime bakıyorum, yanlardaki yağlar çok azalmış durumda. Bel çevrem 5 cm inceldi. Kalçam ve bacaklarım zaten sorunsuzdu... Sporu daha çok sorunlu bölgeler için yararlı hareketler ile sürdürüyorum.

Bir ikinci beni şaşırtan şey de bacaklarımdaki selülitle acayip azaldı. Zaten bu konuda çok sorunlu değildim. Ama asıl faydayı yazın her gün 1,5 saat oynadığım tenis sağladı. Yani kilom ŞU LANET TARTIYA GÖRE kendi tarihimin rekor seviyesinde olsa da zayıf halimden bile az selülitim var. Bu nedenle tenisi ısrarla öneriyorum.

Bu arada tekrar bir anım aklıma geldi, tutmayın beni anlatacağım, valla konu ile ilgili. Yıl 2004 yazı... Bir komşum var, amanın ne selülitli. Aslında yüzü güzel, kıyafetler ile vücudu idare eder ama bikini giyince o selülitler feci durumda ve kalça bölgesinden sorunlu bir kadın. O yılki benim kilom 56, fıstık gibiyim ve bir gıdım yağım, selülitim yok sayılır. Havuza girerken bikiniler ile birbirimizi gözden geçiriyoruz tabi. Kadın bir gün anneme "Renk hanımın hiç selüliti yok ne güzel, hatta sizin de hiç yok, benim ise şu halime bakın diye dert yanmış" Hakkaten annemin hiç selüliti yoktur, hiç ama hiç! Neyse bana nazar değidi tabi. 2005 yılında kilo ve beraberinde selülitlerim oldu. 2005 yazında kadın çok memnun olmuştur sanırım:-) Ama ohhhh canıma değsin onunki kadar hiç olmadı. Nazarın böylesi, sana ne benim bacağımdan, selülitimden be kadın, kendi işine bak...

Konuya dönüyorum: Spor salonunda stepper diye bir alet var bilirsiniz. Onu da şiddetle öneriyorum. Tabi diz ve bacağınızda sorun yoksa. Dün 30 küsur kat çıkmış oldum ve inanılmaz kalori verdim. Geçenlerde abartıp 500 kalori yakmıştım. Bacakları güçlendiriyor. Bacaklarıma dokunduğumda oldukça sertleşmiş hissediyorum.

Bir de kol kaslarımı çalıştırıyorum. Kollarım incecik değil ama güçsüz. Tenis oynarken forehand'i rahat vuramıyorum. Backhand ise çift kol vurduğum için çok rahat uyguluyorum. Ayrıca kolda hafif kas çok hoşuma gidiyor. Zayıflayınca kol kası çalışmasını arttırmaya çalışıyorum.

Salonda bir fotoğraf var. Bir kadın- bir erkek. Ama inanılmazlar tabi. Sarışın olan kadında bir gıdım yağ yok, karın bölgesi ve kollar hafif kaslı, buna rağmen incecik bedeni ile ters orantılı bomba göğüslere sahip. Adam ise zaten gerçeküstü bir yaratık, kas içinde (ığğğ) Neyse, sopayı boyna alıp bir sağa bir sola dönerken sağıma döndükçe onları görüp durdum, çok komiğime gitti. Hani biz de eşimle bir yıl sonra bu şekilde gelirmişiz salona:-) Bir film vardı. Çocuklarını üniversiteye yollamış bir yaşlıca Amerikan çifti ile ilgili. İkisi de kilolu, kendilerini salmış, feci kıyafetlerle kendilerini daha da yaşklandırmış tipler. Bir gün süper görünümlü gençler tarafından aşağılanıyorlar. Bu onlar için bir dönüm noktası oluyor, kendilerine geliyorlar, saç baş yapılıyor, spora gidiliyor, diyete başlanıyor, kıyafetler yenileniyor ve bir çıkıyorlar ki neredeyse bu fotoğraftaki tipler gibiler. Komikti:-)

Aklımı zayıflama ile bozmuş değilim, korkmayın. Bu post rejime ve spora itaf edilmiş olsun:-) Sonrakini bir önceki postumun anlam ve önemine uygun bir şekilde "ev kadını olduğum günleri" anlatarak oluşturmayı düşünüyorum. Bakalım neler yapmışım evimin kadını iken:-)

Renkli günler:-)

23 Comments:

Blogger ceyda'nın tükkanı said...

Su tartı olayı beni de sinir eder tam evet bu kilodayım dersin, baska bir tartıya çıkınca bğtğn hesaplar ters döner:) Senin yüzünde spora başlamak zorunda kalıcam bişi değil:))) Gösterdiğin performansa şapka çıkartıyorum valla ve tebrik ediyorum:)

12:40 AM

 
Blogger yaz said...

Renklercim bende tebrik ediyorum seni hem anne hem çalışan kadın olarak kendine zaman ayırabildiğin için. Mesela ben bırak spor salonuna gitmeyi üşengeçlikten eve twist & shape stepper aletinden aldım onu bile kullanmıyorum bir köşede duruyor öyle. Hakikaten yaa evimin yakınında bir sürü spor salonu var birisine gitsem ne güzel olur. Dur ben bir araştırayım onları :)

1:09 AM

 
Blogger renkler said...

Ceydacığım, zayıf da olsak spor yapmalıyız diye düşünüyorum. Sen de başla bence:-)

3:02 AM

 
Blogger renkler said...

Yazcığım, evde olmuyor! Evde spor yaparım diyorsun ama disipline oturmak zor. Bence spor salonuna git. Ayrıca spor yapmak deşarj olmayı da sağlıyor. Ben hafta içi bir akşam gidiyorum, bir de cumartesi .Cumartesi zaten oğlum da arkadaşları ile program yapmış oluyor, ya da oyun filan oynuyor, gelince de onunla ilgileniyorum. Yani onu ve evi hiç ihmal etmiyorum sonuçta:-)

3:06 AM

 
Blogger Mercan said...

Benim de canım spor çekti şimdi. Ben de mi gitsem ne? Çok zayıfım, ama şu kollarda kas olayına ben de bayılıyorum. Özellikle Jennifer Aniston'un kollarına. Friends'i izlerken hep onun kollarına takıktım.
Bence siz eve dijital bi tartı alın. Ve hep kendi evinde yataktan kalkar kalkmaz, giyinmeden tartıl. Böylece her hafta aradaki farkı en iyi şekilde takip edebilirsin.

3:22 AM

 
Blogger YAGMUR said...

Ah o tartilar doktorda 61 evde 62.5 annemde 63 kilodayim, ben doktorun tartisinin dogru olduguna tum gucumle inanmak istiyorum :)))
Bu spor konusu iyi oldu 2 gundur aklimda, hem evin yanindaki spor salonu promosyon yapmis baslasam iyi olacak.
bende bugun itibari ile ise geri dondum ve kendimi toparlamaya yavas yavas basladim, dogumdan sonra iyice bosvermistim, kendimle ilgilenmenin zamani geldi, ilk degisiklik saclarda ayyy cok guzel oldu.
sevgiler...

3:44 AM

 
Blogger Banu said...

Mercan'a katılıyorum. Hem giyinmeden hem de tuvalete gittikten sonra tartılmak lazım. Yani mümkünse fazla 100 gr bile çıkmasın.

4:18 AM

 
Blogger renkler said...

Mercancığım, spor salonunda çok zaıf kızlar hep kol çalışmaları yapıyorlardı dün. Vücutları da çok fit görünüyordu. Sadece zayıf olmak yeterli değil biliyorsun. Canım çektiyse hemen başla:-)

4:29 AM

 
Blogger renkler said...

Sevgili Yağmur, doğumdan sonra oğlum emmeyi bırakınca ilk iş kendimi kuaföre atmak oldu. Saçımı sarıya boyattım. Böylesine bir değişikliğe ihtiyacım vardı:-) O gün bugündür de sarı kullanıyorum.

4:36 AM

 
Blogger renkler said...

Banucuğum, haklısın 100 gr bile önemli bizim için. ben dün akşam akşam tartıldım, gerçi üzerimde bir tek ince tayt eşortmanım vardı, ayakkabı bile yoktu:-)

4:37 AM

 
Blogger butterfly35bucuk said...

Canım merhaba,
dijital tartılar her zaman fazla tartar mekanik tartılara göre +2 kg filan.Ama biz baskül ailesi olarak hep dijital tartının dediğine bakıyoruz, bu arada o feci rakam kaç ki çok merak ettim.Ben de de stepper var evde iyi oluyo spor yapmak 500 kalori yakmak için en az 40 dakika yapmak lazım ben genelde 30 dakika filan yapıyorum.2,7 kg süper bence 9 günde, yeni başladığın için normal, ilerleyen günlerde yavaşlayacak ne yazık ki : (((

8:00 AM

 
Blogger cCc said...

merhaba:)
ben tartı olayı için bişi söylemek istiyorum. Ne yazıkki her baskül farklı çıkartıyor. o yüzden 1 tanesindeki kiloyu başlangıç kabul edip hep onunla tartılmak lazım. bir de sürekli aynı yerde.. Eskiden baskülle evde dolanırdım neyse artık her eşyanın yeri olduğu gibi onun da bi yeri var :))
Tenis süper yararlı bi spor. ben de kısa bi süre oynamıştım. keşke yine başlayabilsem.. Kısmet artık:)
9 günde 2.7 bence gayet iyi;)
Zayıf da olunsa sporsuz bir hayat olmaz diyorum son olarak da..
kolay gelsiiin..

10:27 AM

 
Blogger bocuruk said...

Evet her tartı farklı tartar nedense onun için hep aynı tartıda ve de bence en az gösterende tartıl :) Çok iyi kilo vermişsin bence. Umarım böyle devam eder. Benim de rejim yapmam lazım ama şu günlerde bir de sıkıntıdan normalden de fazla yiyorum. Çok sıkılıyorum çokkkk....

10:38 AM

 
Anonymous Anonymous said...

tartılardan nefret ediyorum.mıknatıs gibiler yahu!bizim evdekinin her daim tepesindeyim ben :) en güzel ölçen tartı eczanelerde olan eski tip hani üstünde boyda ölçülen tartılarmış,öyle söylüyolar..helal olsun ve de..ben o kiloyu 9 günde verebilecğeimden şüpheliyim.azmine hayranım tebrik ediyorum yeniden :)

12:59 PM

 
Blogger kendini said...

renkelrcim kg konusuna pek bi takık gördüm seni bizden mi bulaştı yoksa güzelim ...
bence de n kısa zamanda bir basül alın eve digital 100 gr hassasiyetlisinden benim ki 200 gr ama iyi yine de..
aynı yerde dursun her sabah wcden sonra cıbıldak tartıl!! bak değişimleri ozaman nasıl farkediyosun.. böle benim gibi 400 gr bile gitse reklamlardaki gibi nasıl maximum x i oluyosun!!!
hkkaten ya söyle kaç kgsin??

3:07 PM

 
Blogger renkler said...

Kelebekçiğim. feci rakam dediğim şeyi açıklayacağım size bir postumda, biraz merak edin:-) Ama sonuçta şımarıklık olmasın o feci rakam benim için feci, çünkü ilk kez o kiloya ulaştım. Yani şöyle söyleyeyim. Hamilelik max. kilomun-ki ben epey kilo almıştım- sadece 6 kilo altında. O nedenle feci geldi ve o kiloda gibi görünmüyorum. Normal tartılar daha akla uygun gibi geliyor:-)

10:39 PM

 
Blogger renkler said...

CCC, ne yazık ki spor salonunda ilk ölçüldüğüm için onu baz alıyorum. Aslında iyi de oldu, çok çıktığım için epey bi hırslandım. Tenis çok iyi ama ne yazık ki havalar soğuduğundan beri oynayamıyorum. Aslında soğuktan korkmam ama baş ağrılarım çok azıyor ertesi günü... Belki bir gün seninle de oynarız:-)

10:41 PM

 
Blogger renkler said...

Bocurukcuğum, sıkkın gördüm seni? Gülümse ama... Sıkıntıların boşa inan. Ben öyle aşırı sıkkın dönemlerimden sonra hep iyi bir şey ile karşılaşırım. Annem senin sıkkınlığın hayra çıkıyor der. İnşallah bu dönemi sen de mutlu bir haber ile kapatırsın canım. Az ye! Gülümse:-)

10:43 PM

 
Blogger renkler said...

Pinky'ciğim teşekkür. O 2.7 kilo yerleşmemiş kilolardı. Ne yazık ki o kadar hızlı devam edemeyeceğimi biliyorum. Ama ayda 3 kilo verebilirsem bu benim için çok iyi. Onu da yaparım herhalde. Yeter ki bozmayayım düzenimi...

10:45 PM

 
Blogger renkler said...

Kendini kandırmacığım, bir tartı alacağız da koşturmaktan, zamansızlıktan hiç bişi yapamıyoruz. Bak enişten cumartesi de işyerine gidecekmiş! Offf, offf... Neyse ben de evde kazınırım biraz, biraz da oğluşu ders çalıştırırım. Akşama da tartı alırız artık. Nasıl haftasonu programı ama? Öptüm...

10:47 PM

 
Blogger Ebru said...

Sevgili Renkler tartıyı en kısa zamanda edinmelisin. Hergün aynı saatte ve çıplak tartılırsan daha memnun edici sonuçlar alacağına eminim. Bu arada benim dietimin iyi gittiğini söyleyemeyeceğim. Benim afacanlar doğduğundan şimdiki halimden 12 kilo daha zayıftım. Koşuşturmacadan yemek yemeye fırsat bulamıyordum, daha doğrusu yemek yemek aklıma gelmiyordu ya da yorgunluktan yemek yiyecek gücüm olmuyordu. Ahh ahh o günlere dönebilsem ne güzel olurdu. Sonra baktım ki zayıfım yemeye başladım ve o gün bugündür böyle oldum :(( İnşallah zayıflayacağım ama ne zaman? Şu an ki performansına devam edersen kısa sürede tığ gibi olursun valla. Azmini sakın bozma. Sevgiler.

11:32 PM

 
Blogger renkler said...

Ebrucuğum, ben de doğumdan sonra kısa sürede zayıflamıştım. 4 sene sonra bir ara kilo aldım ama 3 ayda verdim. Bir de şimdi kilo aldım işte. İnsan kendini bırakmamalı. Sen de olayı kafanda bitir ve rejime spora başla hadi. Haftasonu ödevin o olsun:-)

11:37 PM

 
Anonymous Anonymous said...

Brokersring.com - Learn how to turn $500 into $5,000 in a month!

[url=http://www.brokersring.com/]Make Money Online[/url] - The Secret Reveled with Binary Option

Binary Options is the way to [url=http://www.brokersring.com/]make money[/url] securely online

12:38 PM

 

Post a Comment

<< Home